İstanbul Firma Rehberi

Hamilelikte Strese Ne İyi Gelir

Hamilelikte Strese Ne İyi Gelir

Hamilelikte strese ne iyi gelir Sorusuna şöyle ifade etmek gerekirse, Anne olmak kadınların en büyük hayalidir. Sadece bedensel değil ruhsal da bir deneyimdir. Keyifli ve heyecan verici deneyim olmasına rağmen bir o kadar da stresli bir süreçtir. Bu dönemde stresle baş etmek hem anne hem bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir.

Hamilelikte stresle nasıl baş edilir


Hamilelikten stresin temel sebebi dalgalanan hormonlarla beraber gelen fiziksel ve ruhsal değişimlerdir. Dalgalanan hormonlar ise duygu durum değişikliklerine sebebiyet vererek anne adayının strese girmesine sebep olur. Stres yalnız anne adayını değil bebeği de etkiler.

Stresin nedenini belirleyin

Anne adayı yaşadığı stresin ne sebeple olduğunu öğrenmeli ve bu doğrultuda yol belirlemelidir. Belirlediği yolda ilerlerse hem hamilelik hem de doğum kolay geçecektir.
Anne adayı fiziksel ve ruhsal değişimler nedeniyle yorgun olabilir. Bu yüzden anne adayı yeteri kadar uyumalı ve dinlenmelidir. İlerleyen aylarda oluşan bacak ödemini önlemek için bacağının altına yastık koyarak istirahat edebilir.

Sağlıklı beslenin

Sadece hamilelik döneminde değil her dönemde sağlıklı beslenmeli. Bazı besinler doğrudan stresi azaltır ve bu besinleri tüketmek anne bebek yararınadır. Örneğin; çilek, karadut ve böğürtlen gibi besinler stresi azaltır.

Spor yapın Çok ağır olmamakla birlikte hafif sporlar hamilelikten stresi azaltır. Özellikle pilates ve yoga gibi hem kasları dinlendir en hem de meditasyon etkisi olan sporlar iyi gelecektir. Eğer bunları yapmaya fırsatınız ve zamanınız yoksa her gün 30 dakika yürüyüş yapınız.

Meditasyon yapın

Meditasyon ruhunuzu dinlemenizi sebep olacak ve stresinizi azaltacaktır. Günlük yarım saatlik meditasyon size iyi gelecek ve stresi azaltacaktır.

Terapi için yardım alın

Strese başa çıkarken bu denedikleriniz olumsuz sonuç doğurduysa bir uzmana danışarak hem stresin sebebini hem de stresle baş etmenin yollarını öğrenebilirsiniz. Vakti geldiğinde bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız en büyük temennimiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ