İstanbul Firma Rehberi

Kinoa Nedir?

Kinoa Nedir?

Kinoa nedir? sorusu bu bitkinin tüm dünyada hızla yayılmaya başlaması ile pek çok kişi tarafından sorulmaya başlamıştır. Her ne kadar görüntü olarak buğdayı andırsa da bir bitki çeşidi olan kinoa nedir? Bu bitkinin içerdiği yüksek besin değeri sebebi ile uzaya çıkan NASA astronotlarının beslenmek için tercih ettikleri bir bitki olduğu biliniyor.

Yüksek Besin Değeri

Kinoa tohumu mineral ve vitamin bakımından oldukça besleyici bir özelliktedir. Bu neden ile genellikle diyet yapan kişilerin diyet listelerinde sıklıkla bulunuyor. Kansızlık ve tansiyon gibi birçok kişinin muzdarip olduğu rahatsızlıklarda da oldukça etkilidir. Anne sütünü arttırmaya ve kemikleri geliştirmeye de etkisi bulunuyor. Kinoa tohumu içerisinde glüten maddesi bulundurmadığı için çöl yak hastalarının da gönül rahatlığı ile kullanabileceği bir besin kaynağıdır.

Kinoa’nın Kullanım Alanları Nedir?

Kinoa tohum olarak buğdaya benzediği için pilavı ve çorbası yapılabilir. Hafif bir kokusu olmasına rağmen kendine özgü bir rayihası bulunuyor. Garnitür olarak da kullanım alanı arttırılabileceği gibi salatalarda da rahatlıkla kullanılabilir. Kinoa tohum şeklinden öğütülerek un haline getirilirse pasta ve çöreklerde de kullanılabilir.

Hafif bir lezzet elde edebilmek için Kinoa pişirilmeden önce bir süre suda bekletilmelidir. Bu sayede bitkinin acı tadı yemeğe karışmamış olur. İyi bir protein ve lif kaynağı olan bitki kolesterol rahatsızlığına sahip hastalarda da etkili sonuçlar gösterir. Kalp damar rahatsızlıklarında da kullanılabilen bitki içerisindeki vitaminler sayesinde yaşlanmayı geciktirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ