İstanbul Firma Rehberi

Momo Oyunu Nedir?

Momo Oyunu Nedir?

Mavi Balina adlı oyunun ardından çocukları hedef alan “Momo Challange” adlı internet oyunuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti.  Teknoloji güzel bir unsur oldu hayatımız için hatta yalnız biz yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de öyle. İnternet üzerinden birçok eğitici program olduğu kadar aynı skala oyunlar için de geçerli. Eğitici oyunlar öğretici oyunlar fazlasıyla aplikasyon üzerinde mevcut. Teknolojinin birçok nimeti var ama bu bizim neye nasıl ulaştığımızla ilgili. Maalesef çok fazla olumsuz uygulama ve oyun var. Bunların belki de en başında Momo oyunu geliyor. Momo bir oyun ve hayatımızda birkaç yıldır ne yazık ki var. Çocuklar için tehlike saçan bir oyun. Yetişkinler günlük işleri ile uğraşırken çocukları uslu uslu otursun diye eline telefonu veriyor. Bu kontrollü olduğu sürece çok sorun teşkil etmiyor fakat ne izlediğini ne oynadığını takip etmezseniz çok büyük olumsuzluklar doğurabilir. Bu olumsuzluklar Momo oyununda olduğu gibi ölüme bile götürebiliyor ne yazık ki.

Momo Oyun Batağı


Bakanlığa bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile iletişime geçti. Yapılan görüşmelerin ardından bakanlık, Momo oyunu adıyla bilinen uygulamanın İngilizce olduğu, herhangi bir linkinin olmadığı, oyunun genellikle Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olduğu, Türkçe versiyonun olmaması nedeniyle ülkemizde yaygın olmadığı yönünde de bilgi aldı. Bakanlık daha sonra söz konusu oyununa erişimin engellenmesi yönünde resmî yazı ile talepte bulundu.

Ailelere Öneriler

Bakanlık, dijital oyunların içeriklerinden çocukların olumsuz yönde etkilenmelerini önlemek için ailelere yönelik öneriler de bulundu. Bakanlığın ailelere verdiği öneriler şöyle:

– Çocukların kullandığı bütün elektronik aletlerde (tablet, telefon, bilgisayar, vb.) güvenli internet çocuk profili kullanılmalı.

– Ebeveynler çocukların kullandıkları cihazlarda güvenlik ve gizlilik ayarlarını aktive etmeli.

– Çocukların dijital ortamlarda geçirdikleri zaman ve yaptığı faaliyetlerin ebeveynler tarafından takibi sağlanmalı.

– Ebeveynler çocukların karşılaşabilecekleri olumsuz içeriklerle ilgili çocuklarını bilgilendirmeli ve bir olumsuzluk durumunda konuyla ilgili kendilerine haber vermeleri konusunda anlaşma yapmalı.

– Ebeveynler çocuklarını çok iyi gözlemlemeli, onlardaki değişimi fark edecek yakınlığı kurmalı, içine kapanma, aile ortamından uzaklaşma gibi davranışlar sergiliyorsa internette takip ettiği içerikleri kontrol etmeli ve anında müdahale edebilmeli.

– Zaman zaman farklı akımların ortaya çıkabileceği ihtimaliyle ebeveynler konuyla ilgili gerekli takibi yapmalı, önlemi almalı.

– Zararlı içeriklere rastlanması halinde durumunda bakanlığın Alo 183 hattına, ihbarweb.org.tr adresine ya da Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na önlem alınması için bildirimde bulunulmalı.

 

Lütfen çocuklarımızı takip edelim..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ