İstanbul Firma Rehberi

Taksim’de Ne Yapılır Nerede Gezilir?

Taksim’de Ne Yapılır Nerede Gezilir?

Taksim için İstanbul’un kalbi desek yeridir. Beyoğlu ve Taksimde sınırsız eğlence günün her saatinde vardır. Taksime gidilirse istiklale inilir. İstiklal şehrin bir mozaiği oysa her yerden insan bir arada. Kalabalığın ahengine kendinizi kaptırdığınız sırada arkadan bir tramvay sesi gelir ve yol verirsiniz ne de güzeldir o kırmızı geçiş.

Kapalı çarşı

Hollywood filmi bile çekildi daha ne olsun. Şaka bir yana büyülü bir çarşı halıcıdan kuyumcuya kuyumcudan baharatçıya…

Taksim meydan

Şimdiki haliyle meydan olan yer bir zamanlar dar sokaklar ve sıralı evler barındıran küçük ve klasik bir İstanbul sokağı imiş.

Gümüş suyu

Taksimi Dolmabahçe’ye bağlayan caddedir. Eskiden su haznesinden gelen suya gömüş  suyu denirmiş bu zamanla gümüş suyu olmuş.

Talimhane

Eski yapısından kurtulurken dokuya zarar verilmeden restore edildi. Tabela cümbüşü biterek bir düzen geldi. Pek çok dükkan bulunan bu yerde 30dan fazla otel var. Konaklama yeri aramanıza gerek kalmayacak. Biraz aşağısı ise tarlabaşıdır.

Tarlabaşı

Taksime paralel olarak ilerler. Eskiden birçok küçük ev varken maalesef yol genişletilirken bu yapılar yıkıldı. Dolapdere’ye de yakındır. Burada eskiden çok fazla kilise varmış ancak yıllar içinde tebaa değişince kiliseler sadece özel günlerde açılır olmuş. Kim bilir bir Pazar sabahı ayine denk gelirsiniz.

Cihangir

Adını kanuninin oğlu cihangirden almış mini bir kedi cumhuriyeti. Hem gözde hem mahalle kültürü oldukça sıcak bir yer. Üstelik neredeyse her yer eski tüm mimarisinin bir motifi gibi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ