İstanbul Firma Rehberi

Troid Hastalığı

Troid Hastalığı

Troid boynumuzda yer alan ve H harfine benzeyen bir gezdir. Salgıladığı hormonlar ise T3 T4 ve TSH hormonlarıdır. Bunların az salınımında hipotroid hastalığı oluşur ve bu hastalık günümüzde oldukça yaygındır. Belirtileri ise şekerimiz düşmüşcesine ellerimizin titremesi, çabuk sinirlenme ve hızlı kilo alıp zor kilo vermektir. Bu belirtiler eğer sizde de varsa mutlaka doktora danışınız.

Neler yemeli

Öncelikle iyotsuz tuz tüketimi sonucunda oluşan bir hastalık olduğu için ön görüldüğü kadar tuz tüketmelisiniz. Kuru baklagiller ve yeşillik özellikle dere otu tüketmek sizin için faydalı olacaktır. Kilo problemine sebep olan bir rahatsızlık olduğu için sağlam bir kahvaltı yapmak gerek ve kahvaltıda mutlaka yumurta gibi bir protein ve peynir, süt gibi bir kalsiyum tüketmelisiniz. Söğüş olarak bol bol yeşillik tüketmelisiniz. Gün içerisinde ise kuru bakliyat ve protein tüketimine özen göstererek hem sağlıklı beslenebilir hem de kilo verebilirsiniz.

Hipotroid Nedenleri

Belirttiğimiz gibi yanlış beslenme ve iyotsuz tuz tüketimi sonucu oluşan bir rahatsızlık olduğu gibi hormonal bozukluklar ve genetik yatkınlıkta bu hastalığa sebep olmaktadır. Bu hastalığa yakalanmamak ve var olan hastalığın seyrini değiştirip hayatımızdaki olumsuz etkilerini azaltmak için dengeli beslenmelisiniz. Hormonal bir bozukluk olup olmadığını saptamak için ise 6-12 ay arasında doktora giderek gerekli kan testlerini yaptırmalısınız. Doktorunuz eğer bu hastalığa sahipseniz sizi bir diyetisyene yönlendirerek dengeli beslenmenizi sağlayacak ve gerek görürse tedavinizi ilaç tedavisi ile destekleyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ